5 Aralık 2018 Çarşamba

EVDE EZİNE PEYNİRİ YAPIMI

Ezine Peyniri  Ev Yapımı :


Öncelikle peynir yapımı zor bir iş değildir.

Gerekli malzemeler:

8kg inek sütü , 2kg koyun sütü

Sıvı termometresi

Maya

Şırınga

Tül bez -  süzgeç

500gr tuz - 10litre su(hazır su)

sütün kalitesi ( bozulmuş sütler ve kalitesiz sütler için ,süt kesilmesi  yasanabilir. bu durumda 5 lt yarım çay kaşığı karbonat atıp devam ediniz.)

mayanın tarihi ; maya tarihi önemi süte eklenen maya miktarını artırır, yapılmadığı takdirde teleme oluşmaz.

Şimdi en başta benim tavsiyem 8 kg inek sütü 2 kg koyun sütü emin olun kokusu olmadığı gibi lezzette muhteşem bir değişim olacaktır.

sütümüzü  büyük bir tencereye dökmeden önce süzgeçten geçirelim.

Tencerenin kapağını kapatmayın , süt biraz buharlaşsın .

Daha sonra sıcaklık 63-67 'C kadar kaynatıyoruz.
 

Kaynadıktan sonra sıcaklık 36-35 'C ye gelince mayamızı(mayamız miktarı kuvvetine göre değişir.) bulunan maynın üzerindekimiktarı uygulayın ve mayamızı karıştırarak ilave ediyoruz bira yandan maya ilave ederken diger taraftan karıştırma işlemi yapmamız mayanın eşit dağılmasından kaynaklıdır .

Dikkat edin çok fazla da dalgalandırmayın. sonra mayanız tutmaz maya eklendikten ve karıştırıldıktan sonra tencereniz içinde ki süt durgun olsun . öyle olsun ki daha rahat maya tutsun .

Bekliyoruz ne zamana kadar ? Ortalama 2 saat diyelim .
 

Ezine peynirinin olduğu Nasıl anlaşılır ?


Bıçakla tencerenizin içindeki mayalanmış sütü kenarından kesin ve hafifçe ortasındaki çıkan su berraksa onu bıçakla parçalayın vetüm tenceredeki su-peynir kırıklarını  tül ve süzgüden olsunda alanda suyunu süzün .

Şimdi kalan kısım peynir . :)

Devam ediyoruz süzgüde kalan peynirleri tül bezin bağlıyoruz .Nasıl bağlıyoruz sağ sol ön arka kısımlar bir araya gelerek bir dügüm atıyoruz burada dikkat edilmesi gereken peynirin tül bezin dışına  çıkmasını önlemek. Bağlı bezi üzerine evde ağır taş mermer veya su şişesi ile ağırlık yapıyoruz .ağırlık yapma amacımız içinde kalan peynir suyunu süzmek .

Süzgeçin altına bir tencerede koyulabilir. süzgeçin İçinde bulunan tül bezin suyunu tencerede toplayabilirsiniz .

Baskı 2 saat sürsün.

Sonrasında ayrı bir yerde  10 litre suya( su hazır su olmalı ) 500gr tuz ilave edin su içerisinden tuz çözünene kadar karıştırın. Az tuzlu isteyenler bunu azaltabilir. Oluşan suyun  içerisine peynirimizi bırakalım . 12 saat sonra peynirlerimiz oldu istege göre 3 ay bekletin ,
taze tüketmeyin. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder