5 Aralık 2018 Çarşamba

Evde beyaz peynir nasıl yapılır?

Evde beyaz peynir nasıl yapılır?

Gelelim her birimiz sabah kahvaltılarında afiyetle yediği, böreklerin içine, salatalara pek yakışan beyaz peynirlerin yapımına. Dışarıdan satın aldıklarımıza nazaran daha sert bir kıvamları, daha çiğ bir tatları olacağını baştan söyleyelim. Lezzetlerine doyum olmaz bu güzelliği hazırlamak için gerekenler ise şöyle:
Malzemeler:
 • 6 kg. çiğ süt
 • 1,5 çay kaşığı peynir mayası
 • 2 yemek kaşığı kaya tuzu
 • Yapılışı: Sütünüzü ocağın üzerine alın. Kısık ateşte kaynatmaya başlayın. Kaynadıktan sonra ocaktan alın. Varsa bir termometre yardımıyla ölçerek 35-37 dereceye gelmesini bekleyin. Ardından içerisine peynir mayasını ilave edin. Güzelce karıştırın. Kapağını kapatın ve bez ya da çarşaf yardımıyla etrafını güzelce sarın. Oda sıcaklığında yaklaşık 1,5 saat kadar mayalayın.
  Mayalandığını anlamak için tencerenin kapağını açıp hafifçe sallamanız ya da serçe parmağınızı sütün içine batırmanız yeterli olacaktır. Yoğurttan daha yoğun kıvamlı bir haldeyse olmuş demektir. Bir bıçak yardımıyla hafifçe çizikler atarak minik kareler oluşturun. 1 saat kadar bu şekilde tekrar bekletin.
  Ardından temiz bir tülbentin üzerine peynirlerinizi alın. Güzelce fazla suyunun çıkması için bir yere asın. Altına da bir kap koyun. Bu şekilde 3-4 saat kadar dinlendirin. Ardından tülbetin içinden çıkarın. Tezgah üzerinde hafifçe yoğurun ve iki ağır kabın arasına alın. 3-4 saat kadar bu şekilde bekletin.
  Ardından iri parçalara bölün. Tuz ve suyla bir salamura suyu hazırlayın ve peynirleri içerisine aktarın. Kabın kapağını kapatın ve buzdolabına olgunlaşması için kaldırın. Birkaç gün sonra salamura suyundan dilediğiniz ölçüde çıkarıp afiyetle tüketebilirsiniz.

  Hiç yorum yok:

  Yorum Gönder