26 Şubat 2015 Perşembe

Sofralarımızın değişmez tadı 9 tescilli peynir arasında bulunuyor.

Destek Patent AŞ’nin araştırması, Türkiye’de coğrafi işaret olarak tescili bulunmayan pek çok yöresel peynir bulunduğunu ortaya koydu. 193 tür bulunmasına rağmen sadece 9 tescilli peynir çeşidi arasına Yozgat’ta kış aylarında sofraların değişmez kahvaltılık yiyeceği olan çanak peynirinin de girmesi tescil konusunda beklenilen adımları henüz atamayan ilimiz için bir ayrıcalık olarak karşımıza çıktı.
Destek Patent AŞ’nin araştırması, Türkiye’de coğrafi işaret olarak tescili bulunmayan pek çok yöresel peynir bulunduğunu ortaya koyuyor. Araştırmaya göre 193 tür peynir bulunuyor; bunlardan 9’u tescil altında.
TPE KORUMA ALTINA ALIYOR
Yozgat’ta çanak peyniri adıyla anılan ve kış aylarında sofraların değişmez kahvaltılık yiyeceği olan çanak peyniri, Türkiye genelindeki ayrıcalıklı peynirler arasına girdi. Yöresel peynirler, Türk Patent Enstitüsü (TPE) tarafından koruma altına alınıyor. Kurum, başvuru halinde üreticilerin mallarını coğrafi işaret olarak ‘Menşe’ adı ya da ‘Mahreç’ işareti ile tescilliyor.
SADECE 9 TANESİ TESCİLLİ
Destek Patent AŞ’nin araştırması, Türkiye’de coğrafi işaret olarak tescili bulunmayan pek çok yöresel peynir bulunduğunu ortaya koyuyor. Araştırmaya göre 193 tür peynir bulunuyor; bunlardan 9’u tescil altında. Araştırmada TPE tarafından coğrafi işaret olarak tescillenen peynir türleri şunlardan oluşuyor; Kırklareli peyniri, Malkara eski kaşar peyniri, Van otlu peyniri, Yozgat çanak peyniri, Diyarbakır örgü peyniri, Erzurum Göğermiş peyniri, Hatay Künefe peyniri, İzmir tulumu, Kabataş köy peyniri.
Coğrafi işaret olarak tescili bulunmayan yöresel peynirlerden en dikkat çekici olanlar ise şöyle; Konya’nın küflü peyniri, Berendi ve Livre tulum peyniri, Niğde mavi peyniri, Kayseri’nin çömlek peyniri, Kars gravyeri, Karın Kaymağı peyniri, Varto keçi peyniri, İkizdere tulum peyniri, Ardahan küflü peynir, Bingöl salamura peyniri, Şırnak’ın Sirikli peyniri, Küp peynir, Tokat kışlık salamura peyniri, Trabzon telli peynir, Edirne beyaz peynir, Sakarya Çerkez ve Abhaz peynirleri, Aydın tulum peyniri, Malatya peyniri, Tire’nin çamur peyniri, Seferhisar armola, Ege’nin ortak mirası kopanisti peyniri, Manyas peyniri, Antep peyniri, Çiğ kesik peyniri, Torba ve küp çökeleği, Amasya’nın köy peynirleri, cevizli kaşar peyniri…

2 yorum: