3 Eylül 2009 Perşembe

türkiye peynir zengini

(*) TÜRKİYE"NİN YÜZ ÜNLÜ PEYNİRİ: Abaza peyniri, acı peynir, Afyon tulum peyniri, aho, Antakya kesme, ana, Ayaş basma, Ayaş ovma, ayran kırması, bakkal peyniri, balkabağı küp peyniri, baskı peyniri, baş peynir, Bergama tulumu, beyaz peynir, bez kaşar, biberli çökelek, Bitlis küp, Cabaltı çökeleği, cacık, cami boğazı, cara, civil, çanak, cayır, çecil, çekme, Çepni, Çerkez, çiğ peynir, çiğleme, çimi, çoban otlu, çoban, çökelek, çökelekli mezele, çömlek, deri peyniri, deve dili, dıngaz, diberki, dil peyniri, divle tulum, dövme peynir, Edirne peyniri, Eğridir taze kelle, ekşi peynir, ekşimik, Ereğli bez tulumu, eridik, eritme peyniri, Erzincan tulum peyniri, ezme, Giresun acı peyniri, golot, gorcola, gödele, Gönen yörük, gravyer, Halep, ham çökelek, hellim, imansız peynir, ip peyniri, iplik peyniri, ivriz, jaji, kadayıf peyniri, kadina, Karaburun lorlu tulumu, Karaşar tulumu, karın kaymağı, Kars kaşar, kazıklı peynir, kelle çökelek, kesik, kesmük, keş, kırk tokmak, kirlihanım, kolete, Konya küflü, koponesti, Korkuteli deri peyniri, köçer, köylü, kurçi, kuru çökelek, kuru ezme, külek, künefe, küp, küpecik, lavaş, lorlu kaşar kırığı, lor, mağlıç, makine peyniri, Malatya çökeleği, meme peyniri, minzi, minzi kurut, motal, nor, oğma, olaman, otlu lor, örgü peyniri, parmak peyniri, pesküten, pestigen, posa peyniri, saç, saçak, salamura tulum, sepet loru, serto, sıkma peynir, sırvatka loru, sulu peynir, surke, süller tuluk, sünme peynir, süt kırması, sütçüler tortusu, şafak, şavak çökeleği, şavak peyniri, şor loru, şor peyniri, tekne, tel, teleme, telli, teneke, testi peyniri, Tire çamur, Tokat küp, tomas, Tonya kaşarı, torba, Toros, turtum pişmiş, tuluk, tulum keşi, tulum loru, üzlü peynir, varella, yaprak peyniri, yayla peyniri, yer peyniri, yılan peyniri, yörük, yumme peyniri...

Peynir ve zeytin cenneti olan Türkiye’de, tam 23 çeşit yöresel-özgün peynir bulunuyor.
Türkiye Perakendeciler Federasyonu Dergisi’nde (PERDER) yer alan bilgilere göre, Türkiye’de en yaygın olan peynirlerin başında beyaz peynir ve kaşar peyniri geliyor.

İşte, bir dönem sadece üretildiği kentin sınırları içinde kalan, ancak şimdilerde farklı lezzetleriyle her tür tüketiciye ulaşabilen, özgün peynirlerimiz: Mihaliç (kelle) peyniri, keçi peyniri, Erzincan tulum (şakak) peyniri, İzmir tulum peyniri, Van otlu peyniri, lor, Urfa beyaz peyniri, dil peyniri, Çerkez peyniri, Abaza peynirleri, tel (civil) peyniri, çökelek, Yozgat çanak peyniri, külek peyniri, Hatay cara (testi) peyniri, örgü peyniri, golot peyniri, İstanbul çayır peyniri, Manisa çayır peyniri, Ordu torba peyniri, Giresun imansız peyniri, Kars gravyer peyniri ve Denizli yörük peyniri.

“Türkiye’deki insan mozaiği, peyniri de çeşitlendiriyor”
Özellikle peynir çeşitlerinin fazlalığıyla övünen Fransızlarla, bir rekabete girmemiş olsak da ülkemizde de hatırı sayılır bir peynir lezzeti var. Prof. Dr. Artun Ünsal, bu çeşitliliği bizzat yerinde tespit etmiş. Sadece şarküterilerde gördüğü peynir çeşitleriyle yetinmemiş, semt pazarlarına, oralardan da Anadolu’nun dört bir köşesine ‘peynir’ yolculuğuna çıkmış. ‘Süt Uyuyunca’ kitabıyla noktaladığı gezilerden izlenimleri de bir hayli ilginç. Zira peynir tüketim alışkanlıkları yöreden yöreye değişiyor. Kaşar peyniri, bizim bildiğimiz kaşar peynirinin ötesinde dil peyniri olabiliyor, örgü peyniri, hellim peyniri olabiliyor.

Ünsal. peynirdeki çeşitliliği ise insan mozaiğine bağlıyor. “Orta Asya’daki atalarından öğrendiği şekilde bir peyniri yapan köylüye karşılık, Balkanlar’dan, Trakya’dan ve daha birçok yerden gelenlerin peyniri tabii ki çok farklı olacak. Bu topraklarda var olan mozaiği düşünürseniz müthiş bir zenginlik gözünüze çarpar” diyor. Dünyada 8 peynir yapım çeşidi olduğunu Türkiye’de ise 7’sinin kullanıldığını söylüyor Artun Ünsal.

Kafkas Üniversitesi Kars Meslek Yüksek Okulu Öğretim Üyesi Asya Çetinkaya da Türkiye’nin peynir haritasını çıkarmış, 260 peynir çeşidi elde etmiş. Ancak, peynirlerin birçoğu yapım benzerliği gösterdiği için bunları eleyerek 193 peynir çeşidini içeren bir kitap ve harita oluşturmuş.

‘Light’ diye aşırıya kaçmayın siz yine de!
Piyasadaki pek çok markanın diyet peynirleri ile ‘kibrit kutusu’ sınırını aşıp aşmamak sizin kararınız artık. Hemen bütün peynir ürünlerinin “light”ları var marketlerde. Düşük kalorili, şekersiz, tuz oranı azaltılmış, yağsız, diabetik peynir ürünlerini bulmak zor değil. İşte birkaç örnek. Sütaş’ın light kaşar peyniri, kalori oranını sınırlamış. Pınar’ın Labne light sürülebilir krem peyniri, Pınar Labne’nin yüzde 50 daha az yağlı ve yüzde 30 daha az kalorili halidir. Yörsan’ın light teneke beyaz peyniri yine az kalorili olarak piyasada. Ülker’in mavi yeşil light kaşar peyniri de az yağlı az kalorisiyle diyet listelerine uygun.

Peynir memleketi
Türkiye'nin her köşesinde üretilen onlarca peynir çeşidinin çoğu yalnızca anavatanında tüketiliyor. Bazılarını ise çok yakınınızda bulabilirsiniz. İşte büyük şehirlerde, doğal haliyle satılan yöresel peynirler arasında tadımlık bir gezinti.

Erzincan: Tulum peyniri
Buzdolabının olmadığı zamanlarda, peynir, uzun süre korunmak için tuzlanarak hayvan derisinden tulumlara basılırdı. Çok eski zamanlardan günümüze gelen bu yöntemle hâlâ peynir üretiliyor ve korunuyor. Erzincan'ın dağlık bölgelerinde üretilen tulum peyniri, beğenilen peynir türleri arasında yer alıyor. Kıl keçisi tulumlara basılan peynir, yüzde 75-80 nem oranına sahip mağaralarda iki, üç ay bekletiliyor. Elazığ, Tunceli ve Konya bölgelerinde de üretilen bu lezzetli peynir, yörelere göre küçük lezzet farklılıkları gösteriyor. Şütte, 3 milyon 400 bin TL.

Balıkesir-Bursa: Mihalıç peyniri
Marmara Bölgesi'nin çeşitli köşelerinde birçok iyi peynir çeşidi bulunur. Balıkesir-Bursa arasında üretilen Mihalıç peynirinin ise yeri bir başka. Susurluk'un meşhur tostları işte bu lezzetli peynirle hazırlanır. Sert, yağlı, tuzlu ve çok dayanıklı bir peynir olan Mihalıç'ın, bol gözeneklisi makbul. Mihalıç peyniri, kahvaltıda ve tostta kullanılabileceği gibi makarnanın üzerine rendelendiğinde Parmesan peynirini aratmaz. Üsküdar Pazarı,3 milyon 900 bin TL.

Diyarbakır: Örgü peyniri
Lezzet olarak Çerkez peynirini andıran örgü peyniri İstanbul' da kolayca bulunuyor. Üretimi emek isteyen bu tuzsuz peynir, yapım aşamasında tuzlu suda kaynatılıyor; lezzetinin sırrı da burada. Satın alırken tuzsuz ve hafifçe esnek olanını tercih edin ve taze ekmek ve domates ile lezzetinin tadına varın! Beyoğlu Balık Pazarı, 1 milyon 900 bin TL.

Erzurum: Tel civil peyniri
Doğu Anadolu ve Doğu Karadeniz'de yağı alınmış sütle hazırlanan yumuşak bir peynir türü. Elle ovulunca iplik iplik olduğundan tele benzetilmiş. Diyet yapanlara uygun ancak tuz oranı yüksek. Tereyağı eklenmiş tavada, hafif ısıtıldıktan sonra üzerine yumurta kırarak yemenizi tavsiye ederiz. Üsküdar Pazarı, 2 milyon 100 bin TL.

Bolu: Çerkez peyniri
Çerkez kökenli ailelerin yerleştiği yörelerde üretilen bu epey tuzsuz peynirin en iyisi Düzce ve Hendek'te yapılıyor. Ağızda elastiki bir ses çıkaran peynirin dokusu gözeneksiz, rengi krem veya açık sarı. Yuvarlak kalıplar halinde satılıyor. Diyet yapanlara uygun. Mısır Çarşısı yanı, 3 milyon 750 bin TL.

Ayvalık: Teneke tulumu
Ege Bölgesi'nin tulum peynirleri, Orta ve Doğu Anadolu'daki türevlerinden farklı üretiliyor. Peynir hazırlandıktan sonra tenekelere basılarak içerisine salamura ilave ediliyor ve soğuk hava depolarında bekletiliyor. Ayvalık tulumu, kahvaltının yanı sıra, üzerine sızma zeytinyağı gezdirilerek salatalarda ve yeşil zeytinin yanında mükemmel bir tamamlayıcı. Kadıköy Çarşısı, 3 milyon 200 bin TL.

Kars: Gravyer peyniri
Ülkemize dışarıdan gelen bu peynir, Kars'ın tam yağlı inek sütlerinden hazırlanıyor. Rus işgali altındayken yabancı ustalar tarafından başlatılan gravyer üretimi günümüzde de devam ediyor. İçinde bir, iki cm çapında delikler bulunan, parlak sarı renkli gravyer peynirinin tadı, İsviçre'nin Emmental peynirine benzer. Güçlü bir aromaya sahip olan Kars gravyeri, ufak porsiyonlar halinde tüketiliyor, hamburger ve peynir suflesinde de kullanılıyor. Carrefour, 5 milyon 500 bin TL.

Bursa: Dil peyniri
Dilimlerinin dile benzemesi dolayısıyla bu ismi alan dil peyniri, güçlü ve keskin tadı olan peynirlerden hoşlanmayanların sevdiği bir tür. Tuzsuz, taze olarak tüketilen, kolayca liflere ayrılan dil peyniri, süt tadının yoğun olarak hissedildiği peynirlerden biri. Eğer aldığınız peynir kolay liflenmeyen, sert, tuzlu bir yapıya sahipse ve rengi beyaza yakın, hafif sulu değilse bilin ki kötü üretilmiş bir dil peyniri alıyorsunuz. Dil peyniri, sade olarak tüketildiği gibi domates ve salatalık ile de yenilebilir, pizzalarda kullanılabilir. Evde hazırladığınız pizzaların üzerine dil peynirinin liflerini serperseniz, lezzeti bir anda değişecektir. Şütte, 2 milyon 500 bin TL.

Kırklareli: Kaşar peyniri
En iyi tanınan peynirlerimizden olan Kaşar peyniri, Kars, Erzurum, Muş gibi Doğu illerinde ve Kırklareli, Edirne, Tekirdağ gibi Batı illerinde koyun sütünden üretiliyor. Rengi hafif sarımsı, tadı ise baharatlı. Üzeri önce küflendirilip, sonra temizlenerek hazırlanan kaşar peynirin dışının küflü olması, kaşarın iyi kalitede olduğunu gösterir. Ama küf içine bulaşmışsa, bozuk demektir. Genellikle kahvaltılık olarak tüketilen kaşar peyniri, fırın yemeklerinde de sıkça kullanılıyor. Mısır Çarşısı yanı, 3 milyon 400 bin TL.

Urfa: Urfa peyniri
Urfa'nın özgün beyaz peynirine "kız memesi" adı da veriliyor. Yapım aşamasında yumruk büyüklüğünde parçalara ayrılan peynir, bezlerin içine topak şeklinde bağlanarak süzülüp tuzlanıyor ve küçük toplar halinde satılıyor. Hem taze olarak hem salamura olarak yenebiliyor. Kahvaltıdan ziyade yolluk olarak kullanılan peynirin az miktarları bile doygunluk sağlıyor. Taze pide ve tereyağı ile yenildiği gibi, salataların üzerine de rendelenebilir. Balık Pazarı, 2 milyon 200 bin TL.

Van: Otlu peynir
Koyun sütünden üretilen Van'ın geleneksel otlu peynirine tadını, yabani sarmısak otu veriyor. Hazırlandıktan sonra toprak küplerde basılarak, kuru olarak ya da salamurada iki, üç ay dinlendirilmeye bırakılıyor. Otlu peynir, dayanıklı bir peynir çeşidi olduğu için uzun yola gidilirken, yolluk olarak kullanılmaya çok uygun. Size tavsiyemiz, bu leziz peyniri, biraz tereyağı ilavesiyle sıcak pide arasında yemeniz! Kadıköy Çarşısı, 3 milyon 400 bin TL

Ezine: Beyaz peynir
Her yerde bulunmasına rağmen, beyaz peynir Trakya Bölgesi'ne mal edilir. Marmara Bölgesi'nde olduğu kadar, Ege ve Orta Anadolu'da da kaliteli çeşitleri üretilen beyaz peynir, ülkemizin en çok tüketilen peyniri. Çanakkale'nin Ezine ilçesindeki ise en ünlüsü. Beyaz peynir, kahvaltının vazgeçilmez lezzeti olmakla kalmıyor, börek, salata, kek ve poğaçada da bolca kullanılıyor. Mısır Çarşısı yanı, 2 milyon 950 bin TL.

Trabzon: Minzi peyniri
Karadeniz Bölgesi'nde üretilen, lor türevi bu peynir, 'minci'diye de adlandırılıyor. Ahşap fıçılarda toprağa gömülerek hazırlanan minci, bekletildiği için koyu yeşile çalan bir renk alıyor. Bu yüzden tadı, geleneksel lordan farklı. Tereyağında hafif eritip, içerisine yumurta kırarsanız, tadına doyamazsınız. Üsküdar Pazarı, 2 milyon 300 bin TL.

Artvin: Kafkas gravyeri
Doğu Anadolu ve Karadeniz Bölgesi'nde Rus etkisi altında üretilen peynirlerden biri. Tat ve karakter olarak Kars gravyerine benzese de delikli dokusu daha ince, rengi ise koyu sarı. Aroması güçlü. Kahvaltıda tüketildiği gibi, sufle benzeri sert ve aromalı peynir gerektiren yemeklerde de rahatlıkla kullanılabilir. Carrefour, 4 milyon 700 bin TL.

Ükemizdeki peynir çeşitleri... 6/2/2008 |

Ülkelerin gelenek, göreneklerine göre peynir çeşidi değişiyor ve artıyor.Ülkemizde her yörenin kendine göre peynir çeşidi çok ama bunlardan kaçını bilebiliyoruz. Bunları artık piyaslarda bol miktarda görmek istiyoruz.

Çayın yanında simitle katık yaptığımız.sıcacık ekmeğimize sürüp afiyetle mideye indirdiğimiz her çeşidiyle soframızın olmazsa olmazlarındandı r.Sütten yapıldığı için besin değeri yüksek, Yeryüzündeki en lezzetli yiyeceklerden biri olan peynir sütün çeşitli işlemlerden geçirilmiş ya da başka bir deyişle "sütün uyutulmuş" halinden elde edilerek bizlere sunulan bir nimettir. Özellikle kahvaltı sofralarının baş tacı, içki sofralarının olmazsa olmazı, rakının aranan mezesi, şarabın dostu,bu eşsiz tat.Evde yapabilirmiyiz?

DOĞU ANADOLU BÖLGESİ
Ağrı Aladağ Köy Peyniri
Ardahan İkizdere Tulumu, Çeçil Peyniri, Çivil Peyniri,Çuma Peyniri
Bitlis Köy Peyniri
Bingöl Salamura Peyniri
Erzurum Sünme Peyniri,Tortum Pişmiş Peyniri, Tel Peyniri, Kerti Peyniri,(Hınıs) Peyniri
Erzincan Deri Tulumu
Elazığ Şavak (Şafak) Peyniri
Hakkâri Şemdinli Herki Peyniri
Kars Gravyer Peyniri, Deve Dili Peyniri,Çakmak Peyniri,Yağlı Tuluh Peyniri,Kars Kaşarı, Kaşar Örgüsü, Küflü Çeçil Peyniri, Taze Çeçil Peyniri, Karın Kaymağı,Kaşar Loru
Malatya Karışık Deri Tulumu, Çökeleği
Muş Varto Keçi Peyniri
Siirt Otlu Peyniri
Şırnak Güçlü Konak Peyniri,Pancarlı Tulumu, Taze Sarımsaklı Peyniri
Tunceli Taze Çökeleği
Van Otlu Peyniri

GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGESİ
Adıyaman Sıkma Peyniri,Basma Peyniri, Pazarcık Köy Peyniri
Batman Kozluk Kok Peyniri
Diyarbakır Otlu Erdiş Peyniri,Örgü Peyniri,Ergani Salamura Peyniri, Eritme Peyniri
Gaziantep Tulum Peyniri, Sıkma Peyniri, Örgü Peyniri
Urfa Topak Peyniri,Kuzubaşı Peyniri
Mardin Tecen Peyniri

İÇ ANADOLU BÖLGESİ
Ankara Kızılcahamam Çömlek Peyniri
Ankara Gölbaşı Tulumu,Aksaray Peyniri
Çankırı Küpecik Peyniri, Kesmük Peyniri
Konya Küflü Tulum Peyniri,Cihanbeyli Küflü Tulum Peyniri, Ereğli Bez Tulumu, Selçuklu Tulumu, Örgü Peyniri, Davar Peyniri
Kayseri Küp Peyniri, Çerkez Peyniri
Kırşehir Çörekotlu Peyniri, Çömlek Peyniri
Nevşehir Çömlek Peyniri
Niğde Küp Peyniri
Sivas Koyulhisar Küp Peyniri
Yozgat Çanak Peynir,Salamura Beyaz Peynirli ve Biberli Çökeleği

AKDENİZ BÖLGESİ
Adana Hellim Peyniri, Yörük Peyniri,Kuru Çökelek,Kozan Peyniri, Tuluk Çökeleği, Tulum Peyniri,Ceyhan Kaynatma Peyniri
Antalya Meme Peyniri, Akseki Çimin Peyniri,Yoğurt Çökeleği, Gazipaşa Keçi Peyniri,Tulum Peyniri,Girdev Yaylası Yörük Peyniri
Antalya Korkuteli Çörekli Çoban Peyniri
Burdur Örgü Peyniri
Isparta Sütçüler Peyniri, Tuluk Peyniri, Yalvaç Küp Peyniri
Hatay Kuşbaşı Peyniri, Testi (Carra) Peyniri, Ayran Çökeleği, Sürke, Sünme Peyniri, Dil Peyniri,Künefelik Beyaz Peynir, Zahterli Çökeleği, Samandağ Peyniri
Kahramanmaraş Parmak Peyniri, Kelle Peyniri,Tulum Peyniri
Mersin Anamur Deri Peyniri, Peyniri, Silifke Ham Çökeleği
*
EGE BÖLGESİ
Aydın Çörekotlu Peynir,Aydın Tulum Peyniri, Cıvık Peyniri,Toz Peyniri,Çiğ Kesik,Didim Çökeleği,Didim Çoban Peyniri,
Afyon Dinar Peyniri,Tulum Peyniri
Denizli Derecik Peyniri
İzmir Kalsiyumlu Beyaz Peyniri, Ödemiş Teneke Tulumu,İzmir Fesleğen, Bergama Salamuralı Deri Tulumu
İzmir Biberli Çökeleği, Tuzlu Lor, Ödemiş Yağlı Peyniri,Koponesti Peyniri,Sepet Peyniri,İzmir Sepet Loru,İzmir Tulum Peyniri
Muğla Fethiye Geyve Yörük Peyniri
Manisa Koyun Peyniri
Uşak Koyun Peyniri
*
KARADENİZ BÖLGESİ
Artvin İmansız Peyniri, Mayalı Peyniri, Anzlat,Şavşat Sıkma Peyniri, Küp Peynir, Yümme Peyniri, Eridik Peyniri, Telli Kremalı Peyniri, Eritme Peyniri, Ardanuç Güllüce Karışık Peyniri
Amasya Köy Peyniri Çökeleği
Bolu Kaynamış Peyniri
Çorum Kargı Tulumu,Kargı Yaş Peyniri
Giresun Uzayan Peyniri, Çökeleği, Tecen Peyniri
Gümüşhane Köy Peyniri
Ordu Peynirli Küp Çökeleği, Çiğ Süt Çökeleği, Küp Çökeleği, Yağlı Peyniri, Ünye Çökeleği, Kurukeş
Rize Kurçi Peyniri
Samsun Çiğ Kesik
Trabzon Varil Peyniri, Kebir Tam Yağlı Peyniri, Minzi Peyniri, Sürmene Aho Peyniri, Tonya Kaşarı, Yayla Peyniri, Koleta Peyniri, Otlu Peyniri, Sürmene Çökelekli Meleze Peyniri,Akçabat Tel Peyniri, Golot Peyniri, Tamyon Peyniri
Tokat Küp Çökeleği, Yağlı Peyniri
Abaza Peyniri
Külek Peyniri

MARMARA BÖLGESİ
Balıkesir Tulum Peyniri,Mihaliç Kelle Peyniri,Sepet Mihaliç Peyniri,Ayvalı k Kirli Hanım Loru, Manyas Peyniri, Ayvalık İvrindi Kelle Peyniri, Ayvalık Cunda Sepet Peyniri, Edremit Sepet Peyniri, Susurluk Örgü Peyniri, Tam Yağlı Peyniri
*Ayvalık ,Pastörize Tulumu
Bursa Dil Peyniri, Diyet Peyniri
Çanakkale Keçi Peyniri,Ağuz Peyniri, Ezine Koyun Peyniri
Edirne Tipi Beyaz Peyniri,
Kocaeli Keçi Peyniri,İzmit Gölcük Teneke Peyniri,
Kırklareli Yumuşak Peyniri
Sakarya Füme Peyniri
Trakya Yağlı Koyun Peyniri, Otlu Peyniri,Trakya Lüks Kaşarı
Tekirdağ Lor


40 kadar yöresel peynir sayılabilir. Ön plana çıkanları ise aşağıdaki liste 1 ve liste 2 de bulabilirsiniz

Liste - 1
Antakya Kesme Peyniri
Antakya yöresinin tuzlu, az yağlı geleneksel peyniridir. Kızartılarak veya sade olarak kahvaltılarda kullanılır.

Antakya Sünme Peyniri
İnek sütünden elde edilen bir peynirdir. Sıcak suda eritilerek ip şekline getirilir. Az tuzlu ve dayanıklı bir peynirdir. Kahvaltılarda, yumurta yemekleri ve makarnalarda kullanılır.

Antakya Sürk Peyniri
Çökelek elde edildikten sonra içine kırmızı pulbiber, taze kekik, yenibahar, çakşırotu, toz karabiber ve dövülmüş hindistan cevizi katılan, özel lezzetli bir peynirdir. Kahvaltılarda, salatalarda ya da sadece sızma zeytinyağının içine ince ince doğranarak kullanılır.

Edremit Sepet Peyniri
Zeytin dallarından yapılan, örme sepetlerde kalıplanan, genellikle karışık sütten (keçi, koyun, inek) yapılan, az tuzlu bir peynirdir. Salatalarda, kahvaltılarda ve başlangıç olarak şarapla birlikte kullanıma uygundur.

Erzurum Tel Peyniri
Doğrudan yağsız sütten ya da ekşitilmiş yağlı süt yayıklanarak yapılır. Yağı az, proteini fazla bir peynirdir. Kahvaltılık olarak veya eritilmeye uygun bir peynir olduğundan börek ve tatlı çeşitlerinde kullanılabilir.

İsli Çerkez Peyniri
Hakiki çerkez peynirinin üretildikten sonra tütsülenmiş halidir. Az yağlı, az tuzlu, nefis kokulu ve füme tadında bir peynirdir. Salatalarda, yağsız tavada kızartılarak ve kahvaltılık olarak kullanılabilir. Şarap yanında da leziz bir peynirdir. Sade, cevizli ve biberli olmak üzere üç çeşidi vardır.

Kargı Tulum Peyniri
Çorum’un Kargı yöresinde, sonbaharda sağılan sütlerden yapılan, lezzetli ve yağlı bir peynirdir. Başlangıç olarak, salata ve kahvaltılarda kullanılır.

Kazdağı Keçi Peyniri
Kazdağlarında yaşayan keçilerin sütlerinden yapılan az yağlı, tuzlu ve yumuşak bir peynirdir. Kahvaltılarda kullanılır.

Trabzon Koloti Peyniri
Karadeniz bölgesinde yağsız inek ya da koyun sütünden pide biçiminde üretilen bir peynirdir. Mıhlama ve kahvaltılarda kullanılır.

listede bu kadardı zaten


alkanchef
Eklenme Tarihi:2008-11-26
Peynir Çeşitleri
TUZSUZ ÇERKEZ PEYNİRİ

Tam yağlı koyun sütünden yapılan, hem yağlı, hem de az tuzlu diyet yapanlar için ideal peynirdir. Kahvaltılarda, böreklerde ve kızartılarak yenilmeye uygundur.

İSLİ ÇERKEZ PEYNİRİ

Hakiki çerkez peynirinin üretildikten sonra tütsülenmiş halidir. Az yağlı, a tuzlu, nefis kokulu ve füme tadında bir peynirdir. Salatalarda, yağsız tavada kızartılarak ve kahvaltı olarak kullanılabilir. Şarap yanında da leziz bir peynirdir.

ABAZA PEYNİRİ

Elastiki, orta sertlikte, örgü biçiminde ve kendine has hafif tuzlu bir tadı olan peynirdir.

TUZSUZ MANYAS LORU

Az yağlı, yumuşak, tuzsuz tae bir peynirdir. Tereyağında çevrilerek kahvaltıda, börek ve tatlılarda kullanılmaya uygundur. Erişte ve makarnaya da lezzet katar.

EDREMİT SEPET PEYNİRİ

Zeytin dallarından yapılan, örme sepetlerle kalıplanan, genellikle karışık sütlerden yapılan (koyun, keçi, inek sütleri) az tuzlu bir peynirdir. Salatalarda, kahvaltılarda ve başlangıç olarak şarap ile birlikte kullanılmaya uygundur.

MENGEN KÖY PEYNİRİ

Koyun ve inek sütünden yapılan,taze yada bekletilmiş olarak yenilen bir peynirdir. Tavası, ızgarası yapıldığında tadı kaşarı andırır. Kahvaltılarda kullanılır.

MİHALİÇ PEYNİRİ

Tam yağlı, çiğ kıvırcık koyun sütünden yapılan, iri gözenekli, sert ve tuzlu bir peynirdir. Türk peynirlerinin şahı olarak adlandırılan mihaliç peyniri, kahvaltıların yanı sıra erişte, makarna ve hamur işlerinde kullanılmaya uygundur.

MERSİN BEZDE TULUM ve KAŞARI

Keçi yada koyun sütünden yapılarak özel bez torbalara doldurulan tipik bir Toros Yaylası ürünüdür.

ADANA TOROS KEÇİ PEYNİRİ

Toros dağlarında yetişen keçi sütünden yapılan, az yağlı, tuzlu, sert bir peynirdir.

ANTAKYA KESME PEYNİRİ

Antakya yöresinin tuzlu, a yağlı, geleneksel bir peyniridir. Kızartılarak ve/veya sade olarak kahvaltılarda kullanılmaya uygundur.

ANTAKYA ÇÖREKOTLU ÇÖMLEK PEYNİRİ

Kulplu büyük küpler içinde peynir, çökelek ve çörekotu bastırılarak külün içine gömülen ve 3 - 4 ay olgunlaştırılan peynir türüdür.

ANTAKYA SÜRK PEYNİRİ

Çökeleğin elde edildikten sonra, kırmızı pulbiber, taze kekik yenibahar, çakşır otu, toz karabiber ve dövülmüş hindistan cevizi içine katılarak elde edilen, özel lezzetli bir peynirdir. Kahvaltılarda, salatalarda yada sadece sızma zeytinyağının içine ince ince doğranarak kullanılır.

ANTAKYA SIKMA PEYNİRİ

Az yağlı, az tuzlu kaynamış bir peynirdir.

ERMENEK TULUM PEYNİRİ

Tam yağlı koyun sütünden yapılan a tuzlu, çok lezzetli bir tulum peyniridir.

KARGI TULUMU PEYNİRİ

Çorum' un Kargı yöresinde, sonbahar sütünden yapılan, lezzetli bir yağlı tulum peyniridir. Başlangıç olarak, salata ve kahvaltılarda kullanılan peynirdir.

KONYA KÜFLÜ PEYNİRİ

Konya yöresinde üretilen, yeşil küflü, rokfor adında bir tulum peyniridir.

ERZURUM CİVİL PEYNİRİ

Yağı az, proteini bol, bir çeşit tel peyniridir.

KARS GRAVYERİ

Tam yağlı inek sütünden yapılan, biçim olarak Fransız Gruyere, tat olarak İsviçre Emmantal peynirine benzer bir peynirdir. Kahvaltılarda ve şarap ile birlikte yenilmeye uygundur.

VAN OTLU PEYNİRİ

Sütün ve otun bol olduğu ilkbahar döneminde, genellikle koyun sütünden yapılan geleneksel bir peynirdir.

ERZİNCAN TULUM PEYNİRİ

Beyaz ve krem renkte yağlı, kolay dağılmayan kendine özgü tereyağı aromalı, sert ve keskin bir tatta peynirdir.

DİYARBAKIR ÖRGÜ PEYNİRİ

Sütün bol olduğu, bahar aylarında, tuzsuz peynir kellerinin, dilimlere bölünüp yoğrulması ile yapılan peynirdir. Bir süre suda bekletilerek kahvaltılarda yenir.

TRABZON KOLETİ PEYNİRİ

Karadeniz bölgesinde yağsız inek sütünden pide biçiminde üretilen peynirdir. Mıhlama ve kahvaltılarda kullanılır.

. İşte
Türkiye'nin peynir haritası...


KONYA'NIN KÜFLÜ PEYNİRİ

Konya'da, yağı alınmış koyun sütünden üretilen ve doğal olarak küflendirilen
Konya küflü peyniri, genellikle Karapınar, Ereğli, Cihanbeyli gibi
koyunculuğun yoğun olduğu yerlerde üretiliyor. Küflü peynir, özellikle
kırsal alanda yağı alınmış koyun sütünden üretiliyor. Yağının alınması,
doğal küflenmeye yol açtığı için aflatoksin oluşmasını önlüyor.

BERENDİ VE DİVLE TULUM PEYNİRİ

Ereğli ilçesi ile Karaman'ın Ayrancı ilçesi ve çevresinde üretilen Berendi
ve Divle tulum peynirinin de pazar payı oldukça geniş. Berendi tulum peyniri
pastorize inek sütü kullanılarak modern tesislerde üretiliyor. Divle tulum
peyniri ise tümüyle geleneksel usullerle, kuzulamaların gerçekleştiği, mayıs
ayı ile haziranın ortasına kadar olan sütün bol olduğu dönemde koyunlardan
sağılan süt biriktirilerek yapılıyor. Ayrancı'ya bağlı Divle köyünde
vatandaşlar, sağdıkları sütleri her gün bir kişinin evinde imece usulüyle
birleştiriyor, ürettikleri peyniri mağaralarda saklıyor.


KAYSERİ'NİN ÇÖMLEK PEYNİRİ

Çömlek peyniri, taze koyun veya inek peynirinin süzülüp daha sonra
çömleklere basılmasıyla üretiliyor. Kalıplar halindeki taze peynir, önce bez
torbalara konulup üzerine taş parçalarıyla baskı yapılarak içerisindeki
peynir suyunun dışarı akması sağlanıyor. 'Baskı' adı verilen bu işlem 2 gün
sürüyor. Suyunu kaybeden taze peynir, daha sora elde ufalanıp bir bez
üzerine serilerek
tuzlanıyor. Ufalanan peynirin içerisine bir miktar çörek otu katılıyor.
Tuzlanıp bir gün bekletilen peynir çömleklere basılıyor. Üzerleri donmuş yağ
ile kaplanan çömlekler daha sonra kayadan oyma mağaralarda veya evlerin
zemin katında hazırlanan nemli kumlara gömülerek olgunlaşmaya bırakılıyor.
Yaklaşık 3 ay sonra peynir tüketilmeye hazır hale geliyor.

ERZİNCAN TULUM PEYNİRİ

Erzincan'da birkaç yıl öncesine kadar evlerde, son yıllarda ise modern
tesislerde üretilen tulum peyniri, ülkede en çok tüketilen peynir türleri
arasında. Koyun sütünün ısıtılıp mayalandıktan sonra oluşan pıhtısı, bez
torbada sudan ayrışması için 3 gün bekletiliyor. Daha sonra pıhtı
parçalanarak
yüzde 3 oranında tuz ile karıştırılıp 18 saat havayla temasa bırakılıyor.
Peynirde istenen aromanın oluşması için bu işlem birkaç kez tekrarlanıyor ve
hava almayacak şekilde bir tulum ya da bidonda 120 gün bekletilerek tüketime
hazır hale getiriliyor. Tulum peyniri, başta Erzincan olmak üzere
Türkiye'nin hemen her yerinde marketlerde ve şarküterilerde satışı
yapılıyor.


KARS GRAVYERİ

Mandıralarda üretimi yapılan peynirin hayvansal protein oranı yüzde 32
seviyelerinde.İ lde yaygın olarak tüketilen gravyer, son yıllarda büyük
şehirlerde de ilgi görmeye başladı. Özellikle yabancı turistlere ev
sahipliği yapan otellerden Kars gravyerine yoğun talep geliyor. Gravyerin
gelecek yıllarda çok daha fazla ilgi görmesi bekleniyor. İyi bir Kars
gravyerinin sert kabuklu, kiraz büyüklüğünde gözenekleri, kesildiğinde
renginin koyu sarı olması ve yenildiğinde genzi yakacak
düzeyde bir tadı bulunması gerekiyor. Tamamen organik olan bu peynirin
kilogramı, Kars'ta 25-30 YTL arasında satılıyor.

KARIN KAYMAĞI PEYNİRİ

Kars'ta yapılan bir diğer önemli peynir türü ise daha çok Sarıkamış
ilçesinde ev koşullarında üretilen 'karın kaymağı' peyniri. 24-34 derecede
mayalanan inek sütü, pıhtı haline gelmesinin ardından bez torbalarda baskıya
alınarak suyu süzülmeye bırakılıyor. Yaklaşık 18 saat süren bu işlemin
ardından açılan torba içerisine yüzde 3 oranında tuz ilave edilerek pıhtı
ufalanıyor ve belli bir oranda krema veya tereyağı katılıp yoğruluyor. Daha
sonra temizlenmiş ve kurutulmuş hayvan
işkembesi içerisine konuluyor. Ağzı sıkıca kapatılarak ve düz bir yerde
bırakılarak 120 kilogramlık baskı uygulanıyor. Baskı işlemi 3 gün devam
ediyor ve sonra iplere asılarak serin odalarda 3 ay gibi bir süre
olgunlaşmaya bırakılıyor. Ardından peynir tüketilmeye hazır hale geliyor.

VARTO KEÇİ PEYNİRİ

Keçi sütü, güneş sıcaklığında belli oranda ısıtıldıktan sonra maya ilave
edilerek pıhtı halini alıyor ve oluşan bu pıhtı, hafifçe parçalanıp
gözenekleri iri olmayan keten tarzı bez torbalarda bir süre bekletiliyor.
Torbada en az 12 saat asılı bekletilerek suyu süzülen pıhtı, daha sonra keçi
peyniri halini alıyor.

İKİZDERE TULUM PEYNİRİ
Ardahan'da üretilen İkizdere tulum peyniri, Erzincan tulum peyniri ile aynı
pastörize işlemler uygulanarak elde ediliyor. Ancak Erzincan tulum peyniri
koyun, İkizdere tulum peyniri inek sütünden yapılıyor.Evlerde ailelerin
kendi ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla ürettiği peynir, pazarlarda nadiren
görülüyor.

ARDAHAN KÜFLÜ PEYNİR

Yine Ardahan'da üretilen küflü peynir, yağsız inek sütünden yapılıyor.
Peynir, bölgede genellikle evlerde üretiliyor. İhtiyaç fazlası ürün, satışa
sunuluyor. Genellikle aynı bölgede tüketiliyor.


ERZURUM'UN CİVİL PEYNİRİ

Erzurum'a özgü civil peynir, yağsız inek ya da koyun sütünden
yapılıyor.Yayıklanarak yağı alınan ve tencerede mayalanan süt, pıhtı halini
alana kadar ateş üzerinde sürekli karıştırılıyor. Oluşan pıhtı, başka bir
kaba alınarak tuz ilave ediliyor. Peynir kütlesi daha sonra bir kola
sarılarak tel şeklini alıyor. Salamura suyu içerisinde muhafaza edilebildiği
gibi, bolca tuzlanarak taze olarak da saklanabiliyor. Civil peynir, başta
Erzurum olmak üzere Ankara ve İstanbul'da da değişik marketlerde satışa
sunuluyor. Yağsız olması nedeniyle, özellikle diyet uygulayanlar tarafından
tercih ediliyor.

BİNGÖL SALAMURA PEYNİRİ

Bingöl'de çiğ koyun sütünden yapılan salamura peynir, yaylalarda, ev
koşullarında aile işletmeleri tarafından üretiliyor.Ailelerin kendi
ihtiyaçlarını karşılayacak düzeyde ürettiği salamura peyniri, koyun sütünün
pişirilmeden güneş sıcaklığında mayalanarak pıhtı halini almasıyla elde
ediliyor. Pıhtı, keten bez parçalarda 1-2 gün suyunun süzülmesi için baskıya
alınıyor ve daha sonra küçük parçalar halinde salamura suyuna konularak
tüketime hazır hale getiriliyor.


PEYNİR DEPOSU 'MAĞARA'

Sivas'ın Zara ilçesinde kışlık olarak hazırlanan peynirler, geleneklere göre
yüzyıllardır depo alarak kullanılan mağaralarda korunuyor. Zara ve
köylerinde yaz aylarında hazırlanan peynirler, daha önceden belirlenen
mağaralarda kış için saklanıyor. Peynirler yaz boyunca soğuk hava deposu
görevi yapan bu mağaralarda bekletiliyor, kış yaklaştığında bu peynirler
mağaradan çıkartılarak satılıyor ya da tüketiliyor.


KÜP PEYNİR
Sivas ve ilçelerinde yoğun olarak küp peyniri üretimi yapılıyor. Genellikle
bahar aylarında yapımına başlanan küp peyniri, inek sütünden taze peynir
olarak yapılıyor. Suyu alındıktan sonra toprak küplere veya plastik bidonlar
içerisine dilimlenerek yerleştirilen peynir, bol tuzlanıp, sıkıştırılıyor.
Peynirin ağız kısmına bez bir örtü konduktan sonra küp veya bidonun kapağı
kapatılıyor. Ters olarak çevrilen küp veya bidonun ağız kısmı aşağı gelecek
şekilde evlerin serin olan genellikle bodrum kısımlarında yarıya kadar
toprağa gömülüyor. Yaklaşık 3 ay bekletilen peynirin bu süre içerisinde suyu
süzülüyor, rengi, kokusu ve tadı değişiyor.


TOKAT'TA KIŞLIK SALAMURA PEYNİR
Keçi, koyun ve inek sütünden mayıs-ağustos ayları arasında yapılan peynir,
çiğ sütten mayalanarak üretiliyor. Peynirler daha sonra kalın tuzla
tuzlanıp, küp ve bidonlara basılıyor. Bu peynir, 3 ay sonra tuzdan
ayıklanarak tüketilmeye başlanıyor.


TRABZON'UN 'TELLİ PEYNİRİ'

Doğu Karadeniz yaylalarında beslenen ineklerden elde edilen sütlerin ana
maddesini oluşturduğu 'telli peynir', kaşar peynirine benzeyen, sarımtırak
renkli, lif lif ayrılabilen, ısıtıldığında uzayan, az tuzlu peynir olarak
nitelendiriliyor. Peynir üreticisi Ali Kemal Bıyıklı, AA muhabirine yaptığı
açıklamada, 'telli peynir' üretiminin geleneksel olarak Trabzon ve
ilçelerindeki köylerde kadınlar tarafından yapıldığını, son yıllarda da süt
fabrikalarında 'telli peynir' üretimi gerçekleştirildiğ ini söyledi.


EDİRNE'NİN BEYAZ PEYNİRİ

Türk Patent Enstitüsü (TPE) tarafından tescil edilen Edirne peyniri,
Anadolu'nun her yanından rağbet gören bir lezzet olarak öne çıkıyor.
Edirne'nin değişik türdeki otlarıyla doğal beslenen inek, keçi ve koyunların
sütünden lezzetini alan Edirne peynirinin imalat aşamasındaki lezzetine
lezzet katan diğer unsurlar da tuz ve maya. Meriç, Tunca ve Arda
nehirlerinin oluşturduğu deltada yetişen bitki örtüsünün süte kattığı
lezzet, peynire de yansıyor.Edirne beyaz peynirinin, yapımında kullanılacak
sütün en çok 30 dakika içinde mayalanıp peynir haline getirilmesi,
olgunlaştırma sürecini tamamlayan peynirin, havayla ilk temasından itibaren
(teneke açıldıktan sonra) 3 ay içinde tüketilmesi gerekiyor.Edirne ve
Trakya'ya özgü peynir, tam yağlı ve doğal olması özelliği ile tanınıyor.
Edirne beyaz peyniri ağızda kayganlık hissiyle ve ekşimsi tadıyla diğer
peynirlerden ayırt edici özelliğe sahip.

AHBAZ VE ÇERKEZ PEYNİRİ


Sakarya'da yöresel olarak üretilen peynir türleri arasında Abhaz ve Çerkez
peyniri öne çıkıyor. Ahhaz peynirinde, 8 litre sütten yaklaşık 2 kilogram
peynir elde ediliyor. Süt, peynir mayasıyla birlikte 2 saat bekletiliyor.
Maya tuttuktan sonra ortaya çıkan peynir elle bir araya toplanıyor. Bir
sahanda sıkıştırılıyor ve bir gün bekletiliyor. Kaynayan suda dilimler
halinde karıştırılan peynire istenilen şekil (örgü, tekerlek) verilebiliyor.
Çerkez peyniri ise Abhaz peynirine göre daha yumuşak. 10 litre sütten
yaklaşık 2 kilograma yakın peynir üretilebiliyor.

'OTLU PEYNİR, HAZMI KOLAYLAŞTIRIYOR

Hazmı kolaylaştırıcı özelliğe sahip olan Van'ın otlu peyniri, bu nedenle
sadece kahvaltıda değil, yemeklerden sonra da tüketiliyor. Genellikle Doğu
Anadolu Bölgesi'nde, 25 çeşit bitki kullanılarak yapılan otlu peynirin,
sofralarda farklı bir yeri bulunuyor. Otlu peynirde çoğunlukla sirmo (yabani
sarımsak), mendo, helis, siyabo, nane ve kekik gibi yabani otlar
kullanılıyor. İlkbaharda dağlardan toplanan bitkiler, bir süre salamurada
bekletildikten sonra peynire katılıyor. Otlardaki çeşitli mineraller
hazımsızlık sorununu ortadan kaldırıyor.

ÇANAK PEYNİRİ

Yozgat'ta temmuz ve ağustos aylarında elde edilen sütle hazırlanan ve
çanaklarda toprağa gömülen çanak peyniri, sonbahar aylarında topraktan
çıkarılıyor ve kış mevsiminde tüketiliyor. Yozgat Belediyesi, yöreye özgü bu
peyniri tescillemek için Türk Patent Enstitüsüne başvuruda bulundu.


AYDIN'IN TULUM PEYNİRİ

Aydın'da inek ve koyun sütlerinin karışımından üretilerek keçi derisine
basılan tulum peyniri, lezzetiyle beğeni topluyor. Bölgedeki üreticiler,
peynirin asıl lezzetinin keçi derisine basılmasından kaynaklandığını ifade
ediyor.Keçi derisine basılan peynir, derinin şeklini alıyor. Bu haliyle
peynirin yaklaşık bir yıl depolanarak acı suyunu dışarıya atması bekleniyor.


MALATYA PEYNİRİ

Genellikle köylerde üretilen Malatya peyniri, çiğ sütün yağı ve kuru maddesi
çekilmeden, peynir mayasıyla mayalanması ile üretiliyor. Mayalanan peynir
kesildikten sonra suyu alınıyor ve üzerine ağırlık konulan iki tahta
arasında sıkıştırılıyor. Peynir, kaynatıldıktan sonra salamuraya
bırakılıyor.


İZMİR'İN YÖRESEL PEYNİRLERİ

Farklı kültürlerinin bir araya geldiği İzmir ve ilçelerinde, bu medeniyetler
buluşması kendisini yöresel peynir çeşitlerinde de gösteriyor. En fazla
tanınan İzmir tulumu, halen İzmir'in yanında
Ödemiş, Menemen, Tire ve diğer ilçelerdeki mandıralarda yapılıyor. Süt
pastörize edildikten sonra mayalama sıcaklığına kadar soğutuluyor. Daha
sonra 'pıhtı kırımı' yapılıyor ve baskı tenekelerinde bekletiliyor. İzmir
tulum peynirinde kullanılan salamura ise peynir altı suyundan elde ediliyor.
Kesilen ve süzülen telemenin konulduğu teneke ya da deri, salamura ilave
edilerek hava almayacak şekilde kapatılıyor.Tulum peyniri için kullanılan
deriyse 1,5 yıl öncesinden hazır hale
getiriliyor. Özel keçi derisi tuzlanarak 3-4 ay tuzlama süresi sonrası 8 ay
kadar bekletiliyor. Hazırlanan teleme, tulumun içine çaprazlama
yerleştirilerek boş kalan bölümler lor ile kapatılarak tulumun ağzı kendir
ipiyle bağlanıyor. Tulum peyniri, tadını kazanması için 18-20 ay kadar soğuk
havada bekletiliyor.


SEFERİHİSAR'IN ARMOLASI

Bölgeye özgü, diğer peynir türlerine benzemeyen peynir çeşitleri arasında
yer alan armola peyniri, Seferihisar ilçesindeki bir kaç mandıra ve evlerde
yapılıyor. Eskiden tulum içinde yapılan peynirin şu anda endüstriyel olarak
tulum üretimi gerçekleşmiyor. Armola peyniri, keçi sütünden yapılan süzme
yoğurt, keçi sütü loru ve beyaz peynirin karışımıyla ortaya çıkıyor. Armola,
hafif bir peynir olması ve istendiğinde domates salatasına sos olarak
kullanılabilme özelliği nedeniyle çok tercih ediliyor. Keçi sütünden
yapılması ve peynir-yoğurt karışımı olması nedeniyle farklı bir lezzeti var.
Genelde ekmeğe sürülerek üzerine zeytinyağı, kırmızı biber, sarımsak ilave
edilerek yeniliyor.

KOPANİSTİ PEYNİRİ

İzmir'in Karaburun Yarımadası'nı çevreleyen ilçe ve beldelerinde yapılan
kopanisti peyniri de özgün yapım şekli, tadı ve tüketim şekliyle ilginç
özellikler barındırıyor. Karaburun başta olmak üzere Çeşme, Dikili ve
Foça'da sadece evlerde üretilen kopanisti peyniri, keçi sütü veya keçi-koyun
sütü karışımının yaklaşık bir ay her gün yoğrulmasıyla yapılıyor. Yapımı
süresince oda sıcaklığında bırakılan lordaki acımsı tat, kimi bölgelerde bu
peynirin 'acı peynir' olarak adlandırılmasına neden
oluyor. Kendine has kokusu ve tadı bulunan peynir, bölgede kahvaltının
yanında içki mezesi ve börek içi olarak da değerlendiriliyor.

TİRE'NİN ÇAMUR PEYNİRİ
İzmir'in yöresel tatları arasında Tire ve Ödemiş ilçesinde bilinen
peynirlerden biri de çamur peyniri. Keçi veya keçi-koyun sütü karışımından
yapılan yağlı tulum lorunun, peynir altı suyu ile
karıştırılmasıyla elde edilen çamur peyniri, krem peynir kıvamında olması
nedeniyle genelde ekmeğe sürülerek zeytinyağıyla birlikte tüketiliyor. Çamur
peyniri ayrıca salatalar için sos olarak da
değerlendiriliyor. Bu peynir çeşidi lor üretiminin yoğun olduğu bölgelerde
mandıralar tarafından üretilerek semt pazarları ve marketlerde satılıyor.

EZİNE PEYNİRİ

Türkiye'nin en lezzetli beyaz peynirleri arasında yer alan, adı Çanakkale
ile özdeşleşen 'Ezine peyniri'nin en önemli özelliği, üretimde kullanılan
sütün belirli bir bölgeden sağlanması. Ezine Mandıracıları Koruma ve Yaşatma
Derneğinin (EPD) başvurusu sonucunda, Ezine peynirine 2006 yılında Türk
Patent Enstitüsünce, coğrafi işaret tescil belgesi verildi.Ezine peynirinin
yapımında, Kaz Dağları'nın kuzey ve batı kesimlerindeki Ezine, Bayramiç ve
Ayvacık ilçelerinin doğal bitki örtüsü ve su kaynaklarıyla beslenen koyun,
keçi ve ineklerden elde edilen sütler kullanılıyor. Mevsime göre yüzde 40
oranında keçi sütü, yüzde 45-55 oranında koyun sütü ve yüzde 15 oranında
inek sütü karıştırılarak hazırlanıyor. Ezine peynirinin üretimi, mart
ayından ağustos ayına kadar sürüyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder