3 Eylül 2009 Perşembe

sere peyniri isviçre mayasız süzme peyniri

Süzme peynir veya İsviçre'nin mayasız beyaz peyniri (Séré)

Bu peynirin çiğ ve taze inek sütünden yapılması tavsiye edilir. Beslenme açısından büyük değer taşır. Özelliği proteinleri oluşturan tüm amino asitleri, vitaminleri ve madenleri içermesidir. Doğal, tuzsuz, sindirimi kolay ve besleyici peynirin yapımı oldukça basit. En büyük sorunumuz taze ve doğal süt bulmak. Bu mayasız beyaz peynir salata sosunda, mayonezde, çerezde, pasta kremasında kullanılır. Bazı peynir çeşitlerine de katılabilir.

Malzemeler:

1 litre doğal çiğ inek sütü (Mümkün olduğunca, ineğin doğal besinler yemiş olması tercih edilir).

cam, toprak veya emaye bir kap (emaye kabın çizik olmamasına dikkat edilmeli).

Kullanılacak kap kesinlikle madeni olmamalıdır. Çiğ süt kaba konarak üzeri temiz bir bezle örtülür. Ortalama 21 °C' lik ısıda 1 - 2 gün bekletilir. Bu süre içinde sütün pıhtılaşması gerekir. Süt süzülmeye hazır olduğu zaman parmak ucunun süte dokunduğunda sıvıyla ıslanması gerekir. Süt süzülmeye hazırdır, sıvı yerine parmağa süt yapışıyorsa sütün bir süre daha bekletilmesi gerekir. Pıhtılaşmış sütün kaymağı alınarak, kap ılık bir fırında ya da altına amyant koyarak çok hafif ateşte bir dakika kadar hafifçe ısıtılır ve ılık hale getirilir. Bu kez sütün pıhtılaşıp suyundan ayrıldığı görülür.

Kap hemen ateşten alınır ve pıhtılaşan kısım temiz bir bezden süzülür. Sonra bez bağlanır, yüksekçe bir yere asılır. Suyun tamamen süzülmesi sağlanır. (Sıcak mevsimde pıhtılaşan süt torbasıyla birlikte buzdolabında naylon bir süzgeçten süzülebilir). Süzülen su yararlıdır ve içilebilir, çorbaya katılır veya sos yapımından kullanılır. Bezde kalan kıvamını almış kısım, kullanılacak hale gelmiş mayasız beyaz peynir ya da süzme peynirdir. Afiyetle yenir.

Bursen (Boursin) peyniri (sarımsaklı):

1/2 fincan süzme peynir

1 -2 diş sarımsak

1/2 fincan taze krema

1 1/2 çorba kaşığı çok ince doğranmış dereotu

1/2 fincan tereyağı, yumuşak

tuz

biraz karabiber

Çerez olarak yenebilir ve iyice süzülmüş süzme peynir ya da krema karıştırılır. Tereyağı da ayrıca karıştırıldıktan sonra iki karışım bir araya getirilerek ezilmiş sarmısak, tuz, karabiber eklenir ve dereotu konur. Karışım yağ geçirmeyen bir kağıda sarılarak sertleşmesi için buzdolabında birkaç saat bekletilir. Bu peynir krema yerine tuzu alınmış yağlı beyaz peynirle de yapılabilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder