3 Eylül 2009 Perşembe

peynirli yiyecekler

Kaşar Peyniri Tavası

KAŞAR PEYNİRİ TAVASI

160 gram kaşar peyniri
4 francala dilimi
225 gram vejetalin veya zeytinyağı
1 kahve kaşığı kırmızı biber

1) Kabukları çıkarılmış 4 ince francala dilimini, içinde kızdırılmış 1 bardak vejetalin veya zeytinyağı olan tavaya atarak ekmeklerin bir tarafları pembeleştikten sonra diğer taraflarını çevirmek suretile iki taraflarını kızartmak sonra da bu ekmekleri bir delikli kepçe ile iyice süzülmüş olarak tavadan tabağa almalı ve bir tarafa bırakmalıdır.
2) Bunu müteakip, ateş üstündeki yağa, yarımşar parmak inceliğinde 4 müsavi dilime kesilmiş 160 gram kaşer peynirini atarak, peynir dilimlerinin bir tarafları penbeleştikten sonra, diğer taraflarını çevirmek suretile peynirlerin de her iki taraflarını kızartmalı, sonra da, kızarmış bu peynir dilimlerini yine iyice süzülmüş olarak tavadan çıkararak, evvelce kızartıp tabağa döşemiş olduğumuz ekmeklerin üstlerine oturtmalı peynirlere 1 kah. kaşığı da kırmızı biber ektikten sonra derhal servis yapmalıdır.

Peynir Helvası (malatya)

Peynir helvası (Malatya)

1 paket tereyağı
3 cay bardağı un
2 çay bardağı toz şeker
1 çay bardağı su
1 paket dil peyniri

Tereyağı ve un pembeleşene kadar kavrulur. Küçük parçalara ayrımış dil peyniri, karışıma eklenir.
Peynir eriyene kadar karıştırmaya devam edilir.
Sonra şeker katılır, bir çay bardağı su eklenir, karıştırılır, peynir yağını bırakana kadar pişirmeye devam edilir.
Servis tabağına bastırarak yerleştirilir. Donunca servise sunulur.

Eritme Peynir

Eritme Peynir
Malzeme 100 gram dil peyniri, 1 yemek kaşığı zeytinyağı, 1 çay kaşığı kırmızı toz biber.
Yapılışı Dil peynirini lif lif ayırın. Isıya dayanıklı yayvan bir cam kaba veya güvece koyun. Üzerlerine zeytinyağını gezdirin. Üstten ısıtmalı bir elektrik Izgarasında eriyene kadar tutun. Kırmızı biberi ekip hemen sofraya getirin. Dil peyniri yerine yanmadan eriyebilen başka yağlı peynirleri de kullanabilirsiniz. Peynir çabuk donacağı için hemen yenmesi gerekir. Eğer masada ısıtma düzeni varsa peynirleri tam erimeden getirebilir ve sofrada uzun süre tutabilirsiniz

Punjeni Teleçi Odreshi (bosna)

Punjeni teleçi odreshi (Bosna)

Kullanılacak malzeme (4 kişi için) :
8 dilim süt danası (1/2 kilo kadar),
150 gram lor peyniri,
25 gram rendelenmiş kaşkaval peyniri,
50 gram tereyağı,
30 gram un,
1/2 kilo ıspanak,
1 kahve fincanı kıyılmış maydanoz,
1/4 litre süt,
1 yumurta,
et suyu
birkaç kaşık zeytinyağı,
cevz-i bevva,
yeteri kadar tuz ve karabiber.

Yapımı:
Ispanakları temizleyip birkaç defa bol suda yıkadıktan sonra tuzlu kaynar suda haşlamalı. Sonra sıkarak suyunu süzmeli, kıyarcasına doğramalı ve porselen bir kâseye koymalı. Buna lor peynirini katmalı. Bir kuşaneye 25 gram tereyağı koyup eritmeli. Tahta bir kaşıkla çabuk çabuk karıştırırken buna unu azar azar serpip yedirmeli. Yağlı unu bir-iki dakika kadar karıştırarak kavurmalı. Sonra sicim gibi ince akıtılacak sütü bu yağlı una yedirmeli. Karıştırarak bu beşameli beş dakika kadar pişirirken tuz, karabiber ve bir fiske cevz-i bevvayt katmalı. Sonra ateşten indirip soğumaya bırakmalı. Beşamel soğuyunca yumurtayı içine kırıp karıştırmalı sonra bunu ıspanak ve lor peynirinin üstüne boşaltmalı. Kıyılmış maydanozu da kattıktan sonra porselen kâsedekileri karıştırıp birbirine iyice yedirmeli. Dana dilimlerini iyice dövdükten s»onra bu karışımdan birer kaşıklık alıp bir kenarına yayarak koymalı. Sonra bunları harcın üstüne yuvarlayarak dolma sarar gibi sarmalı. Temiz ve beyaz bir tireyle rulo edilmiş et dilimlerini açılmamaları için dikmeli. Kalan tereyağıyle birkaç kaşık zeytinyağını pyrex bir kayık tabağa koyup ısıtmalı. Yağlar ısınınca et sarmalarını içine atmalı ve çevirerek her yanlarını nar gibi kızartmalı. Et sarmalarının her yanı kızarınca et suyu dökerek kabı orta ısılı bir fırına sürmeli, vakit vakit kapta biriken suyu bir kaşıkla üzerlerine dökerek et sarmalarını pişirmeli (gerekirse biraz ılık su veya et suyu da katılabilir). Et sarmaları bitince pyrex tabağı fırından çıkarmalı yemeğin çevresine kızarmış patates dilimlerini yaydıktan sonra yemeği sofraya götürüp servis yapmalı.

Peynir Lokması

Peynir lokması

Yarım kalıp beyaz peynir
1 çay bardağı nişasta
1 çay bardağ un
1 adet yumurta sarısı
1 çay kaşığı kabartma tozu
Yarım çay kaşığı tuz
1 çay bardağı su

Beyaz peynir dağılmadan küp şeklinde doğranır, un, nişasta, yumurta, kabartma tozu, tuz, su karıştırılarak bulamaç haline getirilir, doğranmış peynirler tek tek bulamaca batırılır, kızgın yağda pembe renkte kızartılır.

Peynir Tatlısı

Peynir Tatlısı

Kullanılacak malzeme:
1/2 kg beyaz peynir,
150 gr tereyağı,
2 yumurtanın sarısı,
3,5 su bardağı un,
1 çay kaşığı karbonat,
1/2 kg tozşeker,
yarım limonun suyu,
3 bardak su.

Yapılışı: Beyaz peynir dilimlenir ve tuzunun çıkması için 2 saat kadar sıcak suyun içinde bırakılır. Bu sürenin sonunda sudan çıkarılır ve bastırılarak ince delikli tel süzgeçten geçirilir. Büyük bir porselen kâseye konan peynir püresinin üstüne yumurta sarıları ve tereyağı katılır, iyice karıştırılarak macun kıvamına getirilir. Sonra üstüne karbonatla karıştırılmış un dökülür ve tahta kaşıkla karıştırılmaya devam edilir. Hamur iyice karıştırıldıktan sonra karışımdan ıslak ellerle yumurta iriliğinde parçalar alınır, avucun ortasında yuvarlanarak küçük top biçimine getirilir. Sonra iki avucun arasında bastırılarak yassılaştınlır. Yassılaştırılan hamurlar yağ bulanmış fırın tepsisine düzenli bir biçimde yerleştirilir. Sonra tepsi orta ısıdaki fırına sürülür ve içindekiler pişinceye kadar yani 40-45 dakika kadar orada tutulur. Tepsiyi fınndan çıkarmadan 20 dakika önce tencereye 3 bardak sıcak su ve şeker konur, orta ateşte karıştırılarak eritilir. Şeker eriyince içine limon suyu dökülür ve karıştırıldıktan sonra 15 dakika kadar kaynatılır. Şurup orta koyuluğa gelince, fırından çıkarılan tatlının üstüne dolaştırılarak dökülür. Tepsinin üstü kapatılır ve bir kenarda soğumaya bırakılır (İsteğe göre şurup döküldükten sonra tepsi gene ateşin üstüne oturtulup 5 dakika daha pişirilebilir.) Tatlı soğuyunca tabaklara boşaltılır ve üstüne dövülmüş antepfıstığı veya kaymak koyduktan sonra servisi yapılır. Sade olarak da servis yapılabilir.

Beyaz Peynir Köftesi

BEYAZ PEYNİR KÖFTESİ

MALZEMELER:

-Yarım kalıp beyaz peynir
-2 dilim bayat ekmek içi
-2 yumurta
-Maydanoz ve dereotu
-Karabiber
-Kızartmak için zeytinyağ veya ayçiçek yağı

YAPILIŞI:

l-Peynir, rendelenir. Ufalanmış ekmek içi, karabiber, maydanoz, dereotu ve yumurta konup karıştırılır.
2- Küçük köfteler yapılıp, yağda kızartılır.

Esenlikler...

Lozan Usulü Peynir Eritmesi

LOZAN USULÜ PEYNİR ERİTMESİ

Kullanılacak malzeme (4 kişi için):
600 gram emmenthal peyniri, (300 gram gravyerle 300 gram emmenthel peyniri karışımı da olabilir),
1 kaşık margarin yağı (tereyağı olursa daha iyi olur),
1 diş sarımsak,
1 kaşık nişasta,
tavla zarı iriliğinde ve biçiminde kesilmiş ekmek içi,
yeteri kadar tuz ve karabiber (karabiberin çorbanın pişirilişi sırasında öğütülmesi çorbaya ayrı bir tat verir).

Yapımı: Peyniri rendelemeli. Bir güvecin veya toprak çömleğin içten dibine ve kenarlarına kabuğu ayıklanmış sarmısağı iyice sürtmeli. Ezilmiş sarmısağı havanda iyice dövmeli ve margarin yağıyle birlikte güveçte hafifçe kızartmalı. Bir kevgirle sarmısağın kalıntılarını çıkarıp atmalı. Rendelenmiş peynirle bir tutam tuzu yağın içine atmalı ve güvecin altındaki ateşi iyice hafifletmeli. Tahta kaşıkla karıştırarak peyniri macun durumuna getirmeli (kaynamamasına dikkat etmek gerekir). Peynir eriyip macun durumuna gelince sulandırılmış nişastayı azar azar katıp bu mecuna yedirmeli. Karabiberi de katıp kabı bir ocağın üstüne oturtmalı.
Beri yanda ekmek kuşbaşı iriliğinde doğranmışsa bir sepete koyup üstünü bir örtüyle kapatmalı ve bu eritmeyle birlikte sofraya götürmeli. Yok ekmek tavla zarı küçüklüğünde doğranmışsa bunları kızgın zeytinyağında hafifçe kızartıp süzmeli ve sıcak sıcak bif sahana koyup ağzını örtmeli ve böylece sofraya götürüp eritmeyle birlikte servis yapmalı.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder