3 Eylül 2009 Perşembe

kuymak nedir nasıl yapılır


kuymakKara lahana çorbası, sarması derken yine bir yöresel yemek vermek istedim. Biz buralarda kuymak deriz, bazı yörelerde mıhlama diye geçer. Kahvaltı da, öğle veya akşam yemeklerinde ne zaman isterseniz yapıp yiyebilirsiniz. Neden kuymak denmiş: kaymaktan yapıldığı için. Fakat bizim şehir şartlarında kaymak bulmamız biraz zor olduğundan genelde tereyağı ile yaparız. Marketteki kaymaklara da pek güvenmiyorum açıkcası.

Daha sağlıklı olsun diye sıvıyağ ile yapmak isteyenler olursa şimdiden uyarayım hiç denemesinler. Kuymak ya tereyağı veya kaymakla yapın ya da hiç yapmayın. Kuymak yemek isteyen kalorisini göze alacak efendim :)

Okuldaki küçük mutfağımızdan daha önce bahsetmiştim, hani Nuray hocamız kısır ve turşu kavurması yapmıştı. Yine küçük mutfağımızdayız. Bu sefer kollarını sıvayan Mehmet Zeki hoca oldu.


Bütün malzemelerini getirdi, yapmaya başladı, ben resimlerini çektim ve bütün arkadaşlar afiyetle yedik.

Lafı fazla uzatmadan tarife geçelim :

  • 200gr. tereyağı ( tereyağını Mehmet Zeki hocanın anneciği elleriyle yaptı. Halis muhlis köy tereyağı )
  • 2 su bardağı mısır unu
  • 3 su bardağı su
  • Yarım kg. telli peynir ya da eritme peynir ya da yayla peyniri (beyaz peynir,lor, ezine gibi peynirleri kullanmayın.)

kuymak1

Telli peynir almışsanız ayırmanıza gerek yok fakat eritme peynir veya yayla peyniri ise Mehmet’in böldüğü gibi bölebilirsiniz.

kuymak2

Tereyağı ve mısır ununu kavurmakla işe başlıyoruz. 10 dk. mısır ununun rengi dönene kadar kavuralım.

kuymak3

Mısır unu bir güzel kavrulduktan sonra 3 su bardağı su ekliyoruz ve bütün malzemelerin fokurdamasını bekliyoruz.

kuymak4

Peynirleri yavaş yavaş eklemeye başlayabiliriz. Bir yandan da karıştıralım ve peynirin kuymağın içinde erimesini bekleyelim.

kuymak5

Peyniride ekledikten sonra kuymağı kısa bir süre kendi haline bırakabiliriz. Tereyağı üste çıkıp kendini gösterdiğinde artık yemeğe hazır hale geldi demektir.

Kuymağı kesinlikle sıcak yemenizi tavsiye ederim. Soğuduktan sonra yada ısıtıp sonra yemek gibi bir gaflette bulunmayın :)

http://esramutfakta61.blogcu.com/kuymak-mihlama_1962739.html

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder