3 Eylül 2009 Perşembe

köy peyniri nasıl yapılır

Bugün sizlere köy peyniri nasıl yapılır, resimlerle gösterecem.Ne demişler "bil ama yapma".Bakarsınız bir gün dağ başına düşersiniz, yiyecek bişey bulamaz, yapmak zorunda kalabilirsiniz.Banada dua edersiniz:) İnsan her zaman çöl ortasına düşmüyor değil mi

Elinizde malzeme olarak bir inek olması yeterli:)
Önce ineği bir güzel otlatıyorsunuz.Patlayana, çatlayana kadar doyuruyorsunuz.Tabi arada sizi ısıran sineklere de dayanacaksınız.Bu da bu işin kötü tarafı diyelim:)


İneği doyurduktan sonra, ahıra götürüp bağlıyorsunuz.Yanında da yavrusu.Ohh daha ne ister ki...

Bakın bakın nasıl seviyor yavrusunu.Bir annenin yavrusunu sevmesi her zaman tarifsiz duygulardan biridir.Hiçbir şey bu sevgiye ölçü olamaz.

İşin zor ve zevkli tarafına geliyoruz.Yani sağma işine.Burda sağan ben değilim ama ben de sağdım çok zevkli:) Dağ başına düşebilirim yani:)


Sağdığımız sütü eve götürüp tozlardan arınması için süzüyoruz.Isıtıyoruz.Aşağıda görmüş olduğunuz süt makinasından geçiriyoruz.Bu makina, kaymağı sütten arındırıyor.Bir taraftan süt akarken, diğer taraftan kaymak akıyor.Akan sütle peynir yapılacak.Kaymağı ise afiyetle yiyebilirsiniz:) Ne nefis şeydir o...


Bu işlem genellikle sabah yapıldığı için süt akşama kadar bekletilir.Ekşimesi sağlanır.Bu süt tekrar ısıtılır ve ısındıkça yavaş yavaş içinde peynir oluşmaya başlar.Önce bir tahta kaşıkla bu peynirleri toplamaya başlarsınız.
İşte toplandı peynir.Ama işimiz bitmedi.Bundan sonra elimize alıp sertleşmesini sağlamaya çalışırız.Peynir yapımında kullanılan tabir gibi, damarlarını kırmaya çalışırız.Oturun oynayın işte:)


Arada yiyebilirsiniz tabiki.Sıcak peynir muhteşem birşey.Enfes enfes:) Hem yapıyor, hem yiyorsunuz daha ne olsun.:)Bu peyniri kendi ellerimle yaptım.Etrafımdakiler de beni izliyordu tabi.Onlara dağıtıp bir de kendim yemekten az daha elde yapacak peynir kalmadı:)


En son aşama, böyle şekiller vererek peynir yapma işlemini tamamlıyorsunuz.Üzerini tuzlayıp, tuzlu suya atıyorsunuz.İstediğiniz zaman çıkarıp afiyetle yiyorsunuz.


Peynir yapma işlemi bitti fakat elimizde malzeme kaldı.Bunu da değerlendiyoruz tabiki.Bu kalan suyu kaynatıp bir torpada süzüyoruz ve bekletiyoruz.İçinde lor dediğimiz bir malzeme oluşuyor.Aynı zamanda bu kaynamış sıvı içilebilir.Pek çok şeye faydası olduğunu söylüyorlar.Biraz ekşi gibi tadı var ama içebilirseniz tabi:)Belirli aşamalardan geçtikten sonra, lor ile bu değişik peynir yapılıyor.Bunun adı kuruti.Başka hiçbir yerde bulamazsınız:)

"Ben varmam inekliye,
Yoğurdu sinekliye
Mevlam nasip eylesin
Omuzu tüfekliye "
...diyorsanız başka:))
Yediğiniz, içtiğiniz afiyet olsun, hayırlı hafta sonları...

1 yorum:

  1. Selamunaleyküm..
    Öncelikle bu güzel bilgilerinizden dolayı teşekkür ederim MEVLAM sizden razı olsun..

    Benimde 18 adet ineğim var günlük 350 litre süt alıyorum ancak peynir yapmasını bilmediğimden Süt toplıyan firmalar gelip bizden beleş denecek fiyatlara alıyorlar..

    Bu mağduriyetimizin giderilmesi için araştırmalardayım. Varsa verebileceğiniz farklı fikirlerinizede açığım.. Görüşmek veya yazışmak için (worsimakas@hotmail.com)adresinden ulaşabilirsiniz..

    YanıtlaSil